Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pro severskou metalovou scénu bývá častým a typickým jevem navození určité atmosféry, ať už jde o vzpomínky na předky (bojovníky) a jejich statečný život, opěvování přírody nebo spirituální zamyšlení o tom, proč tu jsme, co tu vlastně děláme a kam jdeme. Většinou to má takový hrdinný a euforický náboj. No jo, ale co dělat, když opěvovaní bojovníci zemřou, jejich těla hnijí v hrobech nebo někde v bažinách, sluníčko zajde a nádherná příroda se rázem promění v temnou, mrazivou a nebezpečnou noční můru? Ideální čas k tomu pustit si DÖDSRIT.
Nikdy bych nečekal, že mě tolik osloví něco, co budou unisono doporučovat redakční kolegové Reaper a RIP. Až na pár nezpochybnitelných výjimek nebýváme moc ve shodě, nicméně zrovna v tomto případě možná mé nadšení přesáhlo to jejich. Dle původně avizovaného popisu se mělo jednat o „black s výraznými crustovými prvky", což se nedá úplně zpochybňovat, ale spíš bych tuto škatulku použil v případě předchozího alba „Spirit Crusher", které jsem také zpětně poctivě naposlouchal, abych měl srovnání.
Oproti předchůdci je „Mortal Coil" zvukově možná o něco dotaženější (i když jestli je u tohoto stylu lepší zvuk plusem nebo ne, toť otázka do diskuse) a do popředí se víc dostaly melodie na úkor zběsilosti a těch zmíněných crustově úderných pasáží. Berte mě ale s rezervou, pořád tu máme víc jak třičtvrtě hodiny agresivního materiálu, který nezná slitování a jde na dřeň jak po hudební, tak po textové stránce. Jen je v každé písni okořeněn o sofistikované melodické úseky, které bychom čekali spíš u kapel heavymetalového ražení, nicméně do tvorby DÖDSRIT skvěle zapadají a dodávají celému tomu nářezu potřebné koření. Ale pozor - nikdy se nejedná o nějaké „ejchuchu" podbízivé vyhrávky, i během těchto pasáží je posluchač obklopen temnou depresivní atmosférou, ty melodie mu jen přináší určité vnitřní smíření s osudem.
Hlavní postava celého projektu, Christoffer Öster, má úžasnou schopnost eliminovat jakékoliv nudné nebo vycpávkové pasáže, prostě je na celé desce vůbec nenajdete. Ačkoliv jsou všechny songy dost dlouhé, skupina nikam nespěchá a neváhá některé motivy prezentovat delší dobu, nikdy se mi nestalo, abych si řekl, že už něco trvá moc dlouho, nebo, že přeskočím na další track. Vše je pěkně kompatibilní, všechny aspekty spolu tvoří opravdu zajímavou a originální směs, o které si troufám tvrdit, že se v rámci scény moc často vyskytovat nebude, ale nejsem odborník, rád se nechám přesvědčit o opaku.
Pokud budu počítat jen tvrdší žánry, tak za mě rozhodně nejlepší deska loňského roku. Občas mi připadá, že kapel, které přináší čerstvý zajímavý vítr, je poskrovnu, ale je příjemné vědět, že tu nějaké takové pořád jsou.
Posedmé a opět neotřelé, napěchované po okraj hudebním dějem, který mě nepřestává překvapovat v hledání neobjevených cest mezi mathrockem a post-náladovkou. Pocta lidem i místům. Hravé, šílené a vtahující svoji neopakovatelnou atmosférou.
Půlhodina emocemi a expresivitou natlakovaného HC papiňáku. Screamo vokál nutně nemusí být pro každého, ale parádně čitelný a průrazný zvuk a značná naléhavost hovoří jasnou řečí. K tomu jeden z coverartů roku. Deska i pro žánrové ignoranty, jako jsem já.
Reinkarnace švédské devadesátkové kapely, která se svého času svezla s proudem melodického death metalu. Staří páprdové se nedávno po dvaceti letech dali znovu dohromady, aby si zahráli už jen pro radost. Možná pro radost, ale zato pěkně zostra.
Polská deska snažící se prodat djent a progresivní metal v jeho instrumentální podobě. Velká spousta hostů, z nichž nejvíce září asi jméno Jeffa Loomise. Výsledek trochu sráží stále stejné postupy, okatě fádní djentové zářezy a poněkud unylé melodie.
Instrumentální projekt frontmana ELDER Nicka DiSalvo je asi přesně takový, jaký bychom od něj čekali. Tedy plný psychedelie a progresivní rockové klasiky, obsahuje ale i plnější stonerrockovou složku. Příjemné album bez překvapení.
Progresivní metalcore, který nese všechna stylová klišé, ale rozhodně mu nechybí švih a tempo. A vlastně je to i pestré, od death razance přes deathcore až po djent a melodické vyhrávky. Výsledek je sice takové načančané nic, ale za poslech stojí.
Irové pokračují ve své vizi neotřele pojatého a math rockem ušpiněného post rocku, jako by se stále snažili vyrovnat debutu, kterým se blýskli již v roce 2009. Opět chybí asi jen špetka, aby to bylo na potlesk.